Byť súčasťou majstrovstiev sveta v olympijskom športe, je pre našu krajinu veľký úspech. Organizácia podujatia, sledovanosť, návštevnosť, sprievodný program boli na skutočne špičkovej úrovni. Domáci organizátor nám prezradil, že celé podujatie stálo okolo jedného milióna eur, čo je šialená suma, ale zodpovedala podujatiu takéhoto rangu.

Slovensko bolo pri tom a nebolo len do počtu, aj keď výsledky hovoria niečo iné. Pre našu malú krajinu je úspech to, že  sme sa mohli zúčastniť. Áno znie to ako klasické slovenské klišé, ale situácia s neuvoľnením hráčov nám neumožnila ukázať náš najväčší potenciál, aj napriek tomu však každý z reprezentantov, ktorí boli nominovaní ukázali svoju kvalitu, čo sa odrazilo aj na vyrovnanosti nami odohratých zápasov, žiaľ s nie šťastným koncom pre nás.

Veľkosť tohto eventu, počty ľudí v realizačných tímoch, kvalita jednotlivých 3×3 basketbalistov a basketbalistiek, ukázala jasne, že vnímanie  3×3 basketbalu je aj vo vyspelých basketbalových krajinách na vysokom levely a jednotlivé federácie k tomuto olympijskému športu pristupujú s veľkou vážnosťou.

Majstrovstvá sveta umožnili našej krajine zmerať si sily s Čínou, Chile, Lotyšskom, svetovou jednotkou Mongolskom. Mali sme možnosť vidieť fantastické výkony kolektívov a jednotlivcov, emócie, nečakané výsledky a veľký finálový obrat mužskej reprezentácie Poľska, ktorá a staja nečakane Majstrami sveta.

Andrej Kuffa (generálny sekretár SBA): Účasť na MS je obrazom dobrej práce trénerov. Podarilo sa im pred 2 rokmi vytipovať správne tipy hráčov, nie všetci najlepší sa však mohli zúčastniť. Verím, že s nemalým prispením 3×3 basketbalu sa hráči ako Volárik, Kincel, Magdolen a Láštic zlepšili a stali veľmi dôležitými vo svojich kluboch Niké SBL. Bohužiaľ termín MS a termín začiatku ligy boli rovnaké. Ďakujem však všetkým, čo sa o tento úspech pričinili a verím, že nebol posledný.  

Ondrej Haviar (koordinátor mužskej zložky 3×3 SBA): Dostať sa na 3×3 podujatie podobného typu bolo hlavným cieľom v 3 ročnej koncepcii s tímom do 23 rokov. Nám sa to podarilo hneď po prvom roku. Bolo to veľkým zadosťučinením pre celé naše oddelenie 3×3 basketbalu od hráčov, cez nás trénerov až po funkcionárov. Podujatie bolo zorganizované na veľmi vysokej úrovni, naozaj to bola jedna veľká oslava a propagácia 3×3 basketbalu. Úroveň kvality tímov bola taktiež na najvyššom leveli. Možnosť porovnávť si sily proti tímom z Južnej Ameriky či Ázie, bola naozaj neopísateľnou skúsenosťou. Hlavne naše prvé dva zápasy boli veľmi dobré a  možno pri trochu väčšom šťastí alebo našej väčšej skúsenosti sa ich vývoj mohol otočiť v závere v náš prospech. Sklamaní však nie sme, už len účasť medzi top 20 krajinami sveta je pre nás veľkým úspechom, ktorý sa pri aktuálnej popularizácií a profesionalizácií 3×3 basketbalu vo svete, nemusí tak skoro podariť zopakovať. Ďakujem chalanom za reprezentáciu našej krajiny a kolegom Tomášovi Vavrovi a Marekovi Adamčíkovi že sme to spoločne dokázali dotiahnuť až sem. 

Tréner Tomáš Vavro: Našou dvojročnou  prácou s hlavným trénerom Ondrom Haviarom sa nám podarilo dostať s kategóriou U23 na najväčšie 3×3 podujatie aké bolo zatiaľ podľa mňa na svete organizované. V Bukurešti sme mali možnosť si zahrať A-skupinu proti nasadenej jednotke Mongolsku, Čile, Lotyšsku, či Číne. Určite nás najviac mrz hlavne prvý zápas v skupine proti Lotyšsku, kedy sme ešte poslednú minútu vyhrávali 17:16 avšak v závere zápasu Lotyši vyrovnali a premenili strelu za 2 body čím zmarili tak našu šancu na výhru. Druhý zápas sme proti Mongolsku hrali 8 min vyrovnaný zápas, potom nám herne ukázali, prečo sú Mongolci nasadená jednotka na turnaji. Zápasy proti Čile a Číne mali približne rovnaký priebeh, kedy každá naša maličká chybička bola potrestaná košom za 1 alebo 2 body. Hoci sa nám nepodarilo vyhrať aspoň jeden zápas, určite chalani potrápili súperov svojou bojovnosťou na ihrisku. Celkovo to bol pre mňa neskutočný zážitok vidieť toľko zápas naživo s najlepšími družstvami na svete v kategórií U23 v 3×3 basketbale. Každý, keď sa ma teraz pýta ako bolo v Rumunsku, tak mu iba odporúčam si pozrieť finále mužov medzi Srbsko a Poľsko, kedy si všetci v hale (cirkuse) mysleli, že Srbi majú celý zápas vo svojej réžii a budú víťazi, ale Poliaci ukázali v čom je krása 3×3 basketbalu a prečo sa musí hrať do poslednej sekundy za hocijakého stavu. Ďakujem hráčom za reprezentáciu Slovenska a verím, že aj toto presvedčí a priláka mladých hráčov na Slovensku, aby hrali aktívne 3×3 basketbal. 

Dominik Havel, reprezentant Slovenska: V živote som nezažil lepšie basketbalové podujatie, bolo mi cťou byť súčasťou takéhoto podujatia. Majstrovstvá Sveta boli špičkové podujatie s výbornou atmosférou plné kvalitných tímov. Som rád, že sme mali takúto možnosť, ktorá prichádza raz za život.  Aj napriek nepriaznivým výsledkom sme si doniesli domov veľa skúsenosti a skončili 19. najlepší na Svete. Takýto výsledok si pri slovenskom mužskom basketbale nepamätám. Na druhú stranu sme mohli vidieť akú dôležitosť a podporu prikladajú 3×3 basketbalu a športu iné krajiny a akú my. Je smutné, že sme takúto príležitosť ako Slovensko nevyužili lepšie.

Video: Finals Day – FIBA 3×3 U23 World Cup 2022 – Bucharest – YouTube