Slovenská basketbalová asociácia a oddelenie 3×3 basketbalu pripravili koncept 3×3 basketbalu na najbližšie 4 roky, ktorého hlavným cieľom bude olympiáda v Paríži v roku 2024. Šartovacou sezónou bola práve táto…

Vzhľadom na okolnosti spojené s covid – 19, sa sezóna kreovala od začiatku veľmi ťažko, keďže nebol známy kalendár FIBA a nebolo jasné ako bude vyzerať leto. Všetko sa však postupne utriaslo a spoločne s koordinátormi mužskej a ženskej zložky, Ondrejom Haviarom a Richardom Kamenským, sa začalo pracovať na napĺňaní cieľov, ktoré sme si začiatkom roka stanovili.

Slovenské mužské a ženské reprezentácie boli prihlásené do FIBA 3×3 U23 Nations League, do kvalifikácií o postup na FIBA 3×3 Euro Cup, ženská reprezentácia prvý krát v histórii jazdila prestížnu ženskú pro tour FIBA Women’s series. Náročný reprezentačný program odštartoval v karanténnom olympijskom centre v Xbionic, v Šamoríne dvoma kempami mužskej (muži a muži U23) a ženskej zložky (ženy a ženy U23).

Muži:

Počet tréningových jednotiek: 26
FIBA ranking: 21 svet/15 Európa
Počet hráčov v programe: 9
Podujatia:
Kvalifikácia na ME: Constanta, Rum.
Chance Tour – ČBF
SBA 3×3 Tour – ČBF
Chalenger – Riga
World Tour – Praha
Reprezentačný turnaj – Viedeň

Ženy:

Koordinátor: Richard Kamenský
počet tréningových jednotiek: 22
FIBA ranking: 27 svet/18 Európa
Počet hráčok v programe: 6
Podujatia:
kvalifikácia ME, Constanta, Rum.
Chance Tour – ČBF
SBA 3×3 Tour – ČBF
Wome series – Constanta,Poitiers, Voiron,
Reprezentačný turnaj – Viedeň
Počet jedňodvých turnajov: 6

U23 muži:

Koordinátor: Ondrej Haviar, Tomáš Vavro
Fiba ranking: 15 svet/11 Európa
Počet hráčov v programe: 15
počet tréningových jednotiek: 20
FIBA 3×3 Nations League, Šamorín (3turnaje)
FIBA 3×3 Nations League, Szolnok (3turnaje)
Chance Tour – ČBF
SBA 3×3 Tour – ČBF
Reprezentačný turnaj – Viedeň
spolu 9 jednodňových turnajov
6 turnajov v rámci FIBA 3×3 NL

U23 ženy:

Koordinátor: Richard Kamenský
počet tréningových jednotiek: 26
FIBA ranking: 24 svet/17 Európa
Počet hráčok v programe: 9
Podujatia:
FIBA 3×3 Nations League,Šamorín (3 turnaje)
FIBA 3×3 Nations League,Szolnok (3 turnaje)
Chance Tour – ČBF
SBA 3×3 Tour – ČBF
Wome series – Constanta,Poitiers, Voiron
Reprezentačný turnaj – Viedeň
Počet jedňodvých turnajov: 6

V rámci národnej tour pripravila Slovenská basketbalová asociácia 8 regionálnych podujatí a jedno veľké finále. V kategóriách muži, ženy a U18 chlapci diváci videli 551 zápasov, 154 tímov, 411 hráčov v mestách Lučenec, Komárno, Handlová, Svit, Košice, Trenčín, Nitra, Sereď a Bratislava počas dvoch mesiacov. Prvý krát v histórii SBA 3×3 Tour 2021 postupoval víťaz kategórie ELITE (muži) na jedno z prestížnych podujatí World Tour. Náš víťaz sa predstavil na Prague Masters. Vďaka mediálnemu partnerovi šport.sk mali možnosť fanúšikovia 3×3 basketbalu sledovať zápasy live, v rámci SBA 3×3 Tour 2021, alebo vystúpenia našich reprezentácií.

Slovenská basketbalová asociácia úspešne zorganizovala významné podujatie pod hlavičkou FIBA – Nations League. V Xbionic Sphere, neďaleko Bratislavy, sa uskutočnil trojdňový reprezentačných turnaj, v rámci tejto svetovej série. Privítali sme top reprezentácie v rámci kategórie U23. Na rôznych platformách sledovalo toto podujatie takmer 100.000 ľudí, čo je skvelá reklama pre našu krajinu a náš basketbal.

Oddelenie 3×3 basketbalu intenzívne pracuje na novej sezóne 2022, ktorá pevne veríme nebude tak výrazne poznačená pandémiou, ako tomu bolo posledné 2 roky. Veľká vďaka patrí všetkým hráčom, hráčkam, Slovenskej basketbalovej asociácii a našim partnerom Unilabs alpha medical, Budiš, The Streets, MČ Ružinov, CK Daka, šport.sk, BBalltown.

Marek Adamčík (manažér oddelenia 3×3 basketbalu):“ Sezóna 2021 bola náročná, ale myslím si že v rôznych ohľadoch prelomová a úspešná. Pozitívne hodnotím zapojenie sa našich reprezentácií do významných 3×3 súťaží FIBA  a taktiež navýšenie počtu regionálnych kôl v rámci SBA 3×3 Tour. Po prvýkrát sme dokázali úspešne zorganizovať významný event FIBA – Nations League za účasti 12 reprezentačných tímov. Veľmi ma mrzia zrušené Majstrovstvá sveta U23, na ktorých sa mala predstaviť naša ženská reprezentácia do 23 rokov. Naopak teší ma, že muži v rovnakej kategórii stále živia možnosť postupu na budúcoročné MS do 23 rokov. Spolupráca s našim mediálnym partnerom šport.sk priniesla veľmi zaujímavé čísla zhliadnutí či už live streamov, alebo článkov. Našim hlavným cieľom je pritiahnuť generálneho partnera, ktorý by nám výrazným spôsobom pomohol napĺňať ciele, ktoré sme si stanovili.“