Slovenská basketbalová asociácia usporiadala 5. ročník SBA 3×3 TOUR. Trojkový basketbal patrí k najdynamickejšie sa rozvíjajúcim kolektívnym športom. O popularite 3×3 basketbalu svedčí fakt, že sa stal novým olympijským športom a predstaví sa už v Tokyu.

Aj napriek situácii spôsobenej covid – 19 sme intenzívne pracovali na rôznych alternatívach, ako odohrať plnohodnotne celú tour. Žiaľ, vzhľadom na problémy s hranicami a nejasnou situáciou sme museli prerušiť úspešný projekt s Českou basketbalovou federáciou pod názvom CENTRAL EUROPE TOUR. Je to ojedinelý projekt spojenia dvoch krajín a vytvorenia veľkej nadnárodnej trojkovej súťaže, ktorá, pevne veríme bude pokračovať v roku 2021.

Slovenská basketbalová asociácia spolu s lokálnym partnermi pripravila 5 regionálnych kôl a jedno veľké finále. Sme veľmi radi, že aj napriek rôznym obavám z covid – 19 sa na jednotlivých stopoch predstavilo veľké množstvo tímov prevažne zo Slovenska a Čiech. Keďže je o slovenské podujatia veľký záujem po celej Európe, veľmi nás mrzí, že väčšina zahraničných tímov nemohla prísť, čo však neubralo celej tour na kvalite.

Postupne sme sa predstavili v mestách Sereď, premiérovo v Komárne, Handlovej, Košiciach, taktiež premiérovo v Trenčíne. Finále sa už tradične hralo v exkluzívnych priestoroch bratislavskej Eurovei. Celkovo sa do celej 3×3 tour zapojilo 125 tímov v troch kategóriách, odohralo sa 372 zápasov, a do deja zasiahlo 372 hráčov. Kvalitu okrem slovenskej špičky Prievidza Mefers, Energy Team, Letný Vánok, pozdvihla účasť českých top tímov na čele s účastníkmi World Tour  Bernard Humpolec. Samozrejme, bolo by neúctivé nespomenúť nové slovenské tímy ako Nepřepepřetenámvepře, ktorý sa predstavil vo famóznej forme, ktorá vygradovala na veľkom finále, kde siahali na prvú trojku. Milým prekvapením a veľkým prísľubom do budúcnosti slovenského 3×3 basketbalu je tím LUFTY. Vďaka podpore a skvelému zázemiu nám rastie nová generácia 3×3 basketbalistov, čo nás ako asociáciu veľmi teší.

Celkovým víťazom SBA 3×3 TOUR 2020 a postupujúcim na niektorý z potencionálnych CHALLENGER turnajov (kvalifikácia na WT) sa v kategórii ELITE stal team PRIEVIDZA MEFERES, ktorý v dramatickom finále zdolal českého top favorita BERNARD HUMPOLEC. V ženskej kategórii tím CZE U18, ktorý porazil vo finálovom súboji dnes už legendy Vydýchané z lavičky. V kategórii U18 chlapcov sa najlepším tímom stali Šarabariexto.

Marek Adamčík (3×3 SBA): „ V prvom rade chcem poďakovať vedeniu SBA, že nám aj v tejto neľahkej situácii uvoľnilo prostriedky na usporiadanie kvalitnej trojkovej tour Popri finálových turnajoch MSR bol práve 3×3 basketbal ďalším dôkazom, že náš šport žije a ide ďalej. V šiestich mestách po celom Slovensku sme propagovali basketbal, čo je dobré aj pre neustálu popularizáciu nášho športu a rozširovanie členskej základne. Ďalej by som chcel poďakovať môjmu tímu ľudí a v neposlednom rade všetkým lokálnym organizátorom od Serede až po Košice. Gratulujem chalanom z Prievidza Meferes k celkovému prvenstvu. Tešíme sa na olympijsky rok 2021, pevne veríme že úspešný.“