Basketbalom za prvý nádych

 

Čo má spoločné basketbal a dýchanie? Ako sa dá týmto športom pomôcť dýchať? 3×3 Slovak Basket a OZ malíček sa spájajú, aby pomohli predčasne narodeným deťom v nemocniciach práve k ich prvému nádychu. Spoločné podujatie pre všetky rodiny s deťmi a basketbalových priateľov nesie názov Dribluj za nádych a je spojené aj s verejnou zbierkou. 9. júna v priestoroch vonkajšieho priestranstva pri Eurovei sa bude spoločne športovať, súťažiť, driblovať a výťažok z podujatia bude venovaný na nákup dýchacích prístrojov pre predčasniatka do nemocníc.

NARODILI SA PREDČASNE

Nezrelosť predčasne narodených detí sa spája aj s ich nedovyvinutými pľúcami, ktorým v prvých chvíľach, dňoch či týždňoch po predčasnom pôrode pomáhajú prístroje. Vďaka nim sa neskôr môžu prvýkrát nadýchnuť aj samé. „Prvý nádych nie je pre predčasniatka samozrejmosť, dýchanie pre tieto deti nie je maličkosť. Pomôcť v štarte týchto bábätiek do života môžeme spoločne. Športovým dňom či verejnou zbierkou, výťažok ktorých venujeme na nákup dýchacích prístrojov na jednotky intenzívnej starostlivosti pre novorodencov do nemocníc,“ uviedla Ľubica Kaiserová, predsedníčka OZ malíček, ktoré svoju činnosť smeruje na podporu predčasne narodených detí a rizikových novorodencov od prvých chvíľ po ich príchode na svet.

Pre spoluprácu s OZ malíček sme sa rozhodli najmä vďaka mojej veľmi pozitívnej skúsenosti práve na oddelení predčasniatok, kde môj syn strávil vo skvelej opatere 42 dní a je z neho šikovný, zdravý chlapec aj vďaka snahe celého personálu. Nie všetky rodiny však majú také šťastie a preto padlo rozhodnutie pomôcť našou troškou k tomu, aby mali predčasniaci možnosť naštartovať svoje plúca do takej miery, aby v budúcnosti mohli navštíviť taký športový deň aký organizujeme napríklad 9.6 “ uviedol Marek Adamčík zo Slovenskej basketbalovej asociácie.

DRIBLUJ ZA NÁDYCH

Dňa 9. júna od 14:00 h do 18:00 h na námestí pri Eurovei spoločne s 3×3 Slovak Basket sa uskutoční športovo – zábavné podujatie, ktoré OZ malíček organizuje v spolupráci s ďalšími partnermi, dobrovoľníkmi a priateľmi.

Všetkých čaká bohatý športový program, ktorého atmosféra bude podčiarknutá pomocou bábätkám do dlane. Ani jeden súťažiaci neodíde bez odmeny, navyše každé dieťa bude tým, kto pomôže našim malíčkom v nemocniciach. Pripravené sú odmeny, darčeky i sprievodné aktivity. Vytvorené budú podmienky aj pre účasť detí so zdravotným znevýhodnením, preto pozývame všetkých s otvorenou náručou.

Na malých i veľkých súťažiacich čakajú viaceré disciplíny, ktorých spoločným menovateľom je nádych. Vydriblujme si tak spoločne víťazstvo hneď 2x – za našu účasť i za našu pomoc predčasne narodeným deťom a ich rodinám.

 

DÝCHAŤ NIE JE MALIČKOSŤ

Sériou basketbalových podujatí sa symbolicky odštartovala aj verejná zbierka, ktorej výťažok OZ malíček použije na zakúpenie dýchacích prístrojov pre predčasne narodené a rizikové deti do nemocníc, na jednotky intenzívnej starostlivosti pre novorodencov, kde tieto bábätká začínajú svoj štart do života. „Pomôžme im spoločne dobre začať a „nadýchnuť“ sa na ich cestu života,“ pozýva všetkých predsedníčka OZ malíček, Ľubica Kaiserová.

Verejná zbierka s názvom „Dýchať nie je maličkosť“ podlieha všetkým zákonným náležitostiam stanovených Ministerstvom vnútra SR a je zapísaná v IS Registri zbierok pod registračným číslom: 000-2023-031639.

Do verejnej zbierky sa môže každý zapojiť jednoducho, načítaním QR kódu v aplikácii svojej banky, zvoliť sumu a odoslať ju na pomoc malíčkom.

Ďakujeme, že spoločne meníme svet predčasne narodených detí.

Toto podujatie organizujeme vďaka finančnej podpore Nadácie ZSE a Nadácie SPP, partnerom podujatia je spol. Nestlé a Eurovea.