handlova

Handlová ožila v letných mesiacoch opäť basketbalom, v sobotu sa v meste na Hornej Nitre uskutočnil v poradí piaty ročník People Streetball Cup, ktorý bol zároveň siedmou zastávkou 3×3 Basket Tour 2015. Kto odchádzal z basketbalového mesta ako víťaz?

Po dlhšej prestávke sa zastáva 3×3 Basket Tour 2015 uskutočnila v meste na Hornej Nitre, kde to žije basketbalovom. Handlová privítala takmer 40 družstiev, ktoré bojovalo o body do priebežného rebríčku tour celkovo v ôsmich kategóriách. Na organizátorov sa tiež usmialo šťastie, počas takmer celého dňa mali príjemné a slnečné podmienky pred reštauráciou People, kde sa zišlo aj veľké množstvo divákov. Nič tak nebránilo tomu, aby sa od ranných hodín rozbehol 3×3 basketbal. Tradične pútala pozornosť kategória mužov, v ktorej až na drobné výnimky hrali výhradne hráči s extraligovými skúsenosťami. Atmosféra v Handlovej nesklamala, už od prvých stretnutí sa ľudia opäť bavili basketbalom a stretnutia tak mali o náboj viac.

 

Prvých víťazov sme spoznali v kategórii juniorov, kde jasným spôsobom nad svojimi konkurentmi zvíťazil juniorský celok Basket-live. Patričným úspechom skončila aj Mix ZŠ kategória, prvenstvo ostalo v domácom meste, zvíťazilo domáce mužstvo JDTeam. Vo finále v „baníckom“ derby porazili prievidzského rivala Jelo Boys. Na turnaji si zahralo aj organizátorské mužstvo Basketlandu, ktoré premiérovo zažilo pocit prvenstva v Open Fune. S druhým miestom odchádzalo ďalšie Basket-live družstvo, vystupujúce pod skratkou S1. U dievčat zvíťazil po prvýkrát Junior-cross. V hlavných kategóriách to bol tradične najväčší boj. Pred najdôležitejšími súbojmi u mužov a v open mixe sa však pokazilo počasie a po dlhšej porade sa organizátori operatívne dohodli, že semifinálové a finálové súboje sa odohrajú v miestnej športovej hale. Začneme kategóriou Open Mix, tretie miesto a prvé body do rebríčka si zapísal tím vystupujúci pod názvom Z každého rožka troška. Zberateľmi druhých miest v Handlovej sa stal Basket-live tím, ich open mix verzia sa aj v tejto kategórii umiestnila na druhej pozícii. Už tradičným a jasným víťazom sa stal Zimný Vánok, ktorý jednoznačným spôsobom prešiel turnajom bez jediného zaváhania. Až na jednu výnimku vyhralo toto družstvo všetky doterajšie 3×3 Basket Tour turnaje, momentálne ťahá tím sériu troch celkových víťazstiev za sebou.

 

Hlavným ťahákom bola zase raz mužská kategória okorenená aj účasťou maďarského reprezentačného celku. Práve ten sa javil už od prvých stretnutí ako veľký favorit na celkové prvenstvo, v základnej skupine nenašiel premožiteľa. V dobrom svetle sa javili aj domáci rodáci, či známe streetballové tváre. Zmena miesta pred semifinále nakoniec prospela znalcom paluboviek. Fantastický zápas a predčasné finále, tak sa dal rozhodne označiť súboj medzi maďarskou reprezentáciou a Letným Vánkom. Bol to súboj plný emócií, z ktorého nakoniec víťazne vzišiel Letný Vánok a pripravil tak prvú prehru doterajšiemu suverénovi turnaja. Na celkové víťazstvo to však v Handlovej nestačilo, finálový súboj momentálne prvých dvoch družstiev mužského rebríčka 3×3 Basket Tour mal až prekvapujúco jednoznačný priebeh. Letnému Vánku už nestačili sily a Energy Team 69 tak poľahky získal už tretie prvenstvo na tohtoročnej tour, čím si pevne upevnil priebežne druhé miesto v celkovom poradí.

 

O zaujímavý program neostali ochudobnení aj prítomní diváci, tí sa mohli zapojiť do súťaže šestkárov. VŠEMvs Free Throw Contest však bola ženskou záležitosťou, víťazkou sa stala Miriam Adamčová. Bohatý sprievodný program nalákal divákov na zlatý klinec sobotňajšieho programu – Streetsportline Slam Dunk Contest. Handlová zažila najlepšiu smečiarku súťaž v doterajšom priebehu 3×3 Basket Tour, o čom svedčia aj súťažné smeče, ktoré si môžete pozrieť tu. Na veľkú radosť domácich fanúšikov ostalo prvenstvo doma, Dávid Krč ukázal najlepšie letecké schopnosti a je tak ďalším účastníkom finálového Streetsportline Slam Dunk Contestu na festivale Grape v Piešťanoch. Handlovská zastávka nesklamala a ukázala, že 3×3 basketbalom tu má veľmi silné zastúpenie. Po krátkej prestávke sa tour presunie do Svitu, kde bude súčasťou Iskra Street Festu 2015.

Konečné poradie v jednotlivých kategóriách:

Muži: 1. Energy Team 69, 2. Letný Vánok, 3. Loprais People Team

Open Mix: 1. Zimný Vánok, 2. Basket-live, 3. Z každého rožka troška

Open Fun: 1. Basketland team, 2. Basket-live S1, 3. Outsider Krupina

Juniori: 1. Basket-live juniori, 2. VIP junior, 3. Skúsili ste

MIX ZŠ: 1. JDteam, 2. Jelo BOYS, 3. A to ako

Dievčatá: 1. Junior-cross

Individuálne súťaže:

VŠEMvs Free Throw ContestMiriam Adamčová

Streetsportline Slam Dunk ContestDávid Krč

Autor: Michal Duchovič/basketland.sk