foto2     foto 1

Turnaja v Ríme sa zúčastnilo 16 družstiev v štyroch skupinách:

Slovensko bolo vyžrebované do skupiny B spolu Rumunskom, Holandskom a Spojenými Arabskými Emirátmi s nasledovnými výsledkami.

SVK – UAE              21:0 Body: Frtús 9, Páleník 7, Bátovský 4, Laššák 1.

Prvý zápas nás nepreveril, nakoľko súper bol minimálne o dve triedy slabší. Hráči však mali možnosť si naživo vyskúšať 3×3 basketbalový zápas podľa pravidiel.

ROM – SVK             16:15 Body: Frtús 6, Bátovský 6, Páleník 2, Laššák 1.

Prakticky náš prvý „ozajstný“ zápas vynikajúcej úrovne, navyše so súperom, ktorý sa už vyše roka a pol špecializuje na hru 3×3. Družstvá sa striedali vo vedení do stavu 9:8 pre súpera. Potom prišli vynikajúce momenty našich hráčov a v deviatej minúte sme viedli 14:11. V závere mladí Rumuni ovládli priestor pod košom aj vďaka nesmierne tvrdej hre, tolerovanej rozhodcami, ktorá našich hráčov úplne zaskočila a zápas sme prehrali až úspešnou dvojbodovou strelou súpera spoza oblúka v poslednej sekunde zápasu.

SVK – NED              11:17 Body: Páleník 4, Bátovský 3, Laššák 3, Frtús 1.

Posledný zápas v skupine rozhodoval o našom prípadnom prvenstve v skupine B (pri víťazstve o dva body, v prípade víťazstva o jeden bod by sme boli druhý a v prípade akejkoľvek prehry sme skončili ako tretí). Zápas bol opäť vyrovnaný v závere sa však prejavili väčšie skúsenosti súpera, ktorý vďaka kvalitnejšej podkošovej hre zaslúžene zvíťazil.

02.05. 2015

Do osemfinále postupovalo naše družstvo z tretej pozície a stretlo sa s druhým tímom skupiny C (Poľskom).

POL – SVK              13:12 Body: Frtús 4, Páleník 4, Laššák 3, Bátovský 1.

Výborný zápas vyrovnaný do poslednej sekundy. Zápas sme výborne začali a viedli sme 6:1. Potom prišli zbytočné strely z diaľky, navyše v silnom vetre, proti vyššiemu súperovi to znamenalo vyrovnanie výsledku aj samotnej hry. Posledné štyri minúty to bol boj o každú loptu, o každý bod so šťastnejším koncom pre súpera, najmä vďaka trom úspešným doskokom v posledných dvadsiatich sekundách.

 

  1. Záverečné hodnotenie a odporúčania

 

Záverom musím konštatovať, že turnaj a príprava naň bola pre všetkých nová, veľká skúsenosť. Výsledkami, ale hlavne hrou sa môžeme porovnávať s ostatnými krajinami sveta, ale rozhodujúcim faktorom úspechu v hre 3×3 bude v budúcnosti podľa môjho názoru vypracovať projekt rozvoja tejto hry na Slovensku, ktorý by mal obsahovať:

  • nastavenie pravidiel fungovania a systému súťaží, termínov a komunikácie trénerov, klubov a SBA na Slovensku
  • rozbehnúť a pokračovať v súťažiach hry 3×3 v mládežníckych kategóriách
  • metodicky a odborne diferencovať hru 5:5 a 3:3 hlavne vzhľadom k možnostiam Slovenska, vo vzťahu k svetovým súťažiam
  • získavať sponzorov a finančné prostriedky zo súkromného sektora a zapojiť tak ďalšie subjekty do spolufinancovania jednotlivých súťaží 3×3
  • informovanosť !!!! Na Slovensku je malá až takmer nulová informovanosť o 3×3, oproti iným krajinám. Je nevyhnutné hru 3×3 zastrešiť napr. pod SBA resp. SBA 3X3 a posunúť informácie pre ostatné kluby, nie len pre vybratých jednotlivcov, resp. úzku skupinku a organizátorov Tour = popularizácia 3×3 …

V závere by som rád poďakoval p. Jánovi Kuruczovi a Reštaurácii QUATRO za sponzorstvo a vynikajúce tréningové, ubytovacie a stravovacie podmienky vytvorené v Leviciach. SBA a Marekovi Adamčíkovi za podmienky na prípravu v Bratislave a materiálne vybavenie družstva Slovenska U15 na turnaji v Ríme.