letny vanok ciho
Naša, dnes už legendárna crew „Letný Vánok“, reprezentovala Slovensko na challenger turnaji v Lugane, ako víťaz 3×3 basket tour 2015.  Porozprávali sme sa s lídrom družstva Jaroslavom Cihom.
S akými cieľmi ste išli do Lugana?
Chceli sme zabojovať o World tour….
Vedeli sme, že  turnaj bude mať vysokú kvalitu a minimálny cieľ bol postup do play off. Náš hlavný cieľ sme splnili, aj keď sme mohli ísť vyššie.
Popíš nám vašu cestu turnajom?
V prvom zápase sme sa stretli s rakúskym družstvom. Myslím že sme zápas ovládli a zaslúžene vyhrali.
Druhy zápas proti domácemu Luganu už bol náročnejší…
Družstvo zložené až z troch hráčov tmavej pleti bol na vyššej úrovni, ale našou taktickou hrou sme súperom vlastne nedali šancu dostať sa do zápasu…
Na každé zníženie stavu sme okamžite odpovedali a keď super nazbieral 7 faulov bolo prakticky po zápase..
V treťom zápase už o nič nešlo a tak sme si proti jednotke turnaja išli predovšetkým  zahrať. .. čo sa nám aj podarilo, aj keď sme prehrali. Postúpili sme z druhého miesta a dostali sme chorvátskych hráčov zo Splitu…
Aj napriek ich nevýhode (sa im zranil jeden hráč v skupine) sme prehrali 21:17, keď sa im darila hlavne streľba spoza oblúka za dva body a nepodarilo sa nám dobre vyrotovať počas celého zápasu. ..
Čo podľa teba môže zvýšiť úroveň mužského 3×3 basketbalu na Slovensku?
Na túto otázku sa ťažko odpovedá lebo nedostatky vidím vo všetkých sférach:
nedostatok financií, absencia mladých hráčov,  ale aj hráčov z najvyššej súťaže , slabšia propagácia turnaj doma a v zahraničí.
Bolo by potrebné aby hráčom bolo umožnené chodiť na 3×3 turnaje a aby to kluby podporovali (výborná letná príprava, zlepšovanie sa v individuálnych činnostiach za sťažených podmienok,  lebo sa hra pod holým nebom) a nie aby v tom hráčom bránili a dávali to do zmlúv.
Vo vyspelých krajinách to funguje ( Slovinsko,  Srbsko ale aj v Čechách) tak prečo si nezobrať príklad. ..
Ale najdôležitejšie je aby samotný hráči chceli….
U nás je toto najväčší problém. .. …!!!
Na Slovensku nie sme horší ako v iných krajinách a myslím že Letný  Vánok to na medzinárodných turnajoch dokázal,  len treba chcieť a ísť si za svojim cieľom aj keď sú prekážky ale tie treba preskočiť a pokračovať.
Aký je tvoj odkaz začínajúcej mladej generácii?
Tento šport je krásny a človek nemusí hrať “ 5″ basketbal na najvyššej úrovni aby dosiahol úspechy ale musí chcieť a sem tam si niečo odoprieť. Dúfam že aj na Slovensku sa bude vyvíjať 3×3 basketbal správnym smerom ako v ostatných krajinách a bude stále viac podporovaný. …
Dnešná mladá generácia má neuveriteľnú šancu dostať sa na olympiádu…. a to si myslím že je motivácia navyše.