Kvarteto reprezentantov v zložení Juraj Krajčír, Ondrej Haviar, Jaroslav Ciho a Michal Podhorský sa premiérovo predstavilo na európskom šampionáte v rumunskej Bukurešti. Slovenský výber pod trénerskou taktovkou Miroslava Ciha vstupoval na majstrovstvá ako posledný (12.) nasadený celok a v skupinovej fáze si zmeral sily s reprezentáciami Rumunska a Ruska. „Je veľmi dôležité povedať, že už len účasť na ME je pre nás veľký úspech, ktorý sa nemusí opakovať každú kvalifikáciu,“ povedal na margo slovenského účinkovania Jaroslav Ciho.

V úvodnom dueli nastúpili Slováci proti Rusku, s ktorým prehrali 10:21. Podľa Ciha rozhodovala najmä efektivita v zakončení: „V prvom stretnutí nám Rusi ukázali, ako sa trestajú chyby a vďaka výbornej úspešnosti streľby nás nepustili do zápasu.“ Ďalšie zápolenie medzi Slovenskom a Rumunskom skončilo lepšie pre domácich basketbalistov, ktorých dopredu hnala skvelá divácka kulisa. Ako zlom sa ukázalo zopár chýb na strane Slovenska: „Do zápasu sme dali všetko a súperovi sme boli vyrovnaným partnerom. Škoda dvoch-troch chýb, po ktorých Rumuni bodovo odskočili,“ opísal druhý skupinový súboj reprezentant Ciho.

Dva nezdary znamenali, že slovenskí basketbalisti ukončili svoju púť na európskom turnaji. Avšak cieľom Slovenska bol postup zo skupiny. „Keď by sme nemysleli na tie najvyššie ciele, nemalo by zmysel tam chodiť. Boli sme však realisti a vedeli sme, že postup zo skupiny by bol veľký úspech,“ ozrejmil ambície mužstva Marek Adamčík. Atmosféra majstrovstiev však bola skvelá. „Tieto podujatia sa dajú prirovnať k veľkým 5-kovým FIBA turnajom. Všetko bolo pripravené na 100%,“ hodnotil Adamčík. Zároveň dodal, že bolo neuveriteľné sledovať, koľko ľudí je zapojených do udalosti takéhoto charakteru.

Pre slovenský tím bol európsky šampionát symbolom skúseností a nových výziev. „Musíme to využiť na zlepšenie a zatraktívnenie tohto fantastického dynamického športu, aby sme k nemu pritiahli väčšiu časť populácie,“ vysvetlil Ciho, ktorý tento turnaj zaraďuje k vrcholom svojej kariéry.

Marek Demeter