„V boxe ide o sebakontrolu. Strachu musíte porozumieť, aby ste ho mohli ovládnuť. Strach sa podoba ohňu. Môže pracovať pre vás – v zime vás zahreje, uvarí vám jedlo, keď ste hladní, osvetli vám cestu v tme a vytvorí energiu. Ak ho však necháte nekontrolovateľne pôsobiť, môže vás zraniť, dokonca zabiť. Strach je priateľom výnimočných ľudí.“ Cus D’Amato

Nedalo sa mi začať inak, ako týmto trefným citátom. Vystihuje všetko a dá sa preniesť do všetkých sfér života. Rovnako je to aj so športom, pretože vás môže liečiť, učiniť silnejšími fyzicky, psychicky, duševne, dostať z vás maximum a vytvoriť super človeka. Avšak rovnako i zničiť na všetkých týchto úrovniach. I zranenia môžu byť také, ktoré vás posilnia a vy po nich extrémne napredujete, alebo také, ktoré vám ukážu, že buď robíte niečo nesprávne, alebo vás prinútia úplne zmeniť smer.

„Buď si privodíme biedne pocity, alebo sa učiníme silnými. Objem práce je rovnaký.“ Carlos Castaneda

Keď sa mi v tej dobe podarilo vrátiť sa po mojom najvážnejšom zranení do plnej záťaže miesto roka za 3 mesiace, vedel som že som na správnej ceste. Odštartoval lov na informácie o prevencii pred zranením a najrýchlejšom možnom návrate po ňom.

O tom „Ako na to?“, sa neskôr rozpíšem v rovnomennej časti blogu, pretože som si 100% istý, že to mnohí z vás ocenia a pomôže im to na ich „Ceste“.

Šport je zázračný a preto tento môj krátky predslov končím citátom Mauricea Greena, po ktorom vhupneme priamo do 3×3.

„Každé ráno sa v Afrike prebúdza gazela. Vie, že sa musí pohybovať rýchlejšie ako lev, inak neprežije. Každé ráno sa prebúdza lev a vie, že sa musí pohybovať rýchlejšie ako najpomalšia gazela, inak zomrie hladom. Nezáleží na tom, či ste lev, alebo gazela. Akonáhle vyjde slnko, radšej sa začnite hýbať.“

… Ročník 2015 odštartoval. Sebavedomia sme mali na rozdávanie a do každého súboja sme išli s myšlienkou vyhrať. Premiéru sme si, ako aj minulý rok, odkrútili na Unihrach v krásnych šedých dresoch, ktoré nám kúpil Janči Beránek. Volali sme sa Basket-live podľa jeho basket portálu. Od prvého zápasu bolo jasné, že celú sezónu budeme predvádzať impozantnú oku lahodiacu hru, keďže skoro každá akcia končila tým, že sa Vojto snažil zo všetkých pozícii doslova odtrhnúť kôš. A ak by sa mu to z nevysvetliteľných príčin nepodarilo, sekundoval mu Jay-t, ktorý tiež skákal vysoko a už v našej prvej sezóne vedel poriadne dunknuť. Pepe bol ešte k tomu aj vynikajúci strelec z poza trojkového oblúka a to hlavne vo chvíľach, keď sa „zbláznil“. Vzduchom lietali alley-oppy a kadejaké krkolomné nahodené lopty z Marekových a mojich rúk, ktoré končili výhradne tvrdým smečom. Niet sa čomu čudovať, že na našich zápasoch bolo vždy najviac divákov. Sám som častokrát priamo na ihrisku žasol a krútil hlavou, že to už nie je možné, alebo že by som si veľmi rád pozrel replay. Nech už sme však hrali akokoľvek pekne, väčšinou sme končili s tesnou prehrou v semifinále, čo nás pravidelne odsunulo do hry o 3.miesto. V nej sme zase nikdy neustáli tlak a znechutení z predošlej prehry už nemali dostatočný hlad po víťazstve. Preto nám zväčša prischlo 4.miesto. Zemiaková medaila bola frustrujúca, ale aspoň sme plnili tento rok už veľmi jasne stanovený cieľ zbieraním potrebných bodov, ktoré zaručovali účasť na final four turnaji, ktorý sa konal v rámci Grape festivalu.

Na SVK bolo v tom roku viacero špičkových a na víťazstvo ašpirujúcich mužstiev, ale nechodili pravidelne. Určite spomeniem Diz iz life. Tím nabombený extraligistami, ktorí to nebrali až tak vážne, ale aj to im s prehľadom stačilo 3x na 2.miesto. Hrali v ňom Bilo a Kuffs, ktori sú aktuálne mojimi spoluhráčmi. Účko, ktoré ukázalo veľký potencial, keď zvíťazilo na Lafku a Čistiaci prostriedok, ktorý patril k stáliciam a chalani chodili ako jední z mála aj zahraničie. Týto všetci sa však vyskladali a vycestovali iba pár krát, čiže nás neohrozovali z dlhodobého hľadiska.

Až prišlo Štrbské pleso, kde sa po prvý krát ukázal aj náš „Goliáš“ Hinty. S ním v zostave sme mali dvojnásobnú silu, čo sme zúročili a zvíťazili. Bola to naša prvá výhra na turnaji. Pre mňa osobne malo toto víťazstvo divnú príchuť, pretože som do hry v ten deň nezasiahol. Na jednej strane som sa tešil z tímového úspechu, ale na druhej som nikdy neuznal sám pred sebou, ze som sa nejakym spôsobom oň pričinil. Na svoje prvé som preto ešte stále čakal.

Treba otvorene priznať, že nám to v mužstve častokrát aj škrípalo a to nám mnohokrát kazilo image. Keď som sa neskôr v priebehu sezóny zranil, úplne sme sa rozpadli. Postup na finále sme mali vo vrecku, ale nikto do poslednej chvíle netušil, či sa ho naozaj zúčastníme. „Happy end“ sa konal nakoniec iba polovičný, s chalanmi sme našli spoločnú reč, ale fit boli iba Jojo s Peťom a tak sme skončili ako inak, na našom vtedy najobľúbenejšom 4.mieste.

V tom roku sa majstrom SVK stal zaslúžené premiérovo Energie team 69 (Haviar, Židzik, Hašan, Podhorský, Kŕč), keď v boji o 1.miesto porazil stálice Letný Vánok (Ciho, Ciho, Hoferica, Hanáček, Krajčír). Tretí skončil Okolo pol druhej (Jány, Baláž, Radakovič).

Zaujímavosťou zo sezóny 2015 je, že Letný Vánok sa v tom roku prebojoval aj na české finále a challenger vo švajčiarskom Lugáne.

V tejto sezóne sme si premiérovo zahrali aj kategóriu mix, kde musí byť na ihrisku aspoň jedná zástupkyňa nežnejšieho pohlavia. Najčastejšie ju s nami hrala mladučká a veľmi šikovná Marcela Dolniaková, ktorú sme si rýchlo obľúbili a skvelo zapadla do partie. Ak by sme s ňou hrali dnes, je jasné že bezohľadu na predvedenú hru, by sme opäť mali najviac divákov, hlavne mužského pohlavia :). Neskôr s nami hralo ešte kopec skvelých basketbalistiek, ako Bačová, Balážová, Letková.

Sezóna zažila posledný rozhodcovský hvizd. Stálo predo mnou veľa nových výziev, túžil som zložiť vlastný tím a nájsť sponzora, ktorý by nám pokryl cestovné náklady, aby sme mohli vycestovať do Čiech pobiť sa o vytúžené finále v krásnej Prahe. Hlavou sa mi hnal prúd myšlienok:

„Ako to urobím, kde nájdem sponzora, máme na to uspieť?“

„Rieka pripadá ľuďom taká pokojná, lebo nemá nijaké pochybnosti – určite sa dostane tam, kam mieri, a nechce ísť nikam inam“ Hal Boyle

.

*doplňujúce informácie:

Zostava v sezóne 2015: Matúš Mečiar, Jozef Treml, Peter Vojtek, Marek Homola, Milan Hintoš, Marcela Dolniaková (mix)

Názov tímu: Basket-live

Rozpočet: nízky, dresy + štartovné Basket-live portál, cestovné formou vyskladania sa z vlastných prostriedkov.

Ciele: dostať sa na final 4 -> splnené.