Ahojte, volám sa Eduard Uhrin a druhým rokom pôsobím ako koordinátor rozhodcov 3×3 basketbalu na Slovensku. Mojou úlohou je na každý turnaj poskladať partiu rozhodcov, ktorá bude dohliadať na dodržovanie pravidiel. Taktiež som spolu s kolegyňou Veronikou Malčekovou minulý rok úspešne absolvoval medzinárodne školenie rozhodcov 3×3 basketbalu v chorvátskom Lipiku, kde sme obdržali licencie na rozhodovanie medzinárodných turnajov.

 Ako hodnotíš práve skončenú SBA 3×3 TOUR z pohľadu rozhodcov?

Začal by som seminárom rozhodcov 3×3 basketbalu, ktorý aj vzhľadom na situáciu okolo covid – 19, prebiehal online formou. Na seminári sme si zopakovali základné pravidlá a vďaka materiálom z FIBA sme sa dozvedeli kritéria rozhodovania, ktoré sú momentálne vyžadované na medzinárodnej úrovni. Seminár bol zakončený online testom z pravidiel 3×3 basketbalu, ktorý všetci úspešne zvládli.

 Z pohľadu rozhodcov sezónu hodnotím veľmi pozitívne. Záujem o rozhodovanie 3×3 basketbalu oproti minulému roku výrazne vzrástol. Veľmi sa teším, že kolegovia z normálneho basketbalu si chcú vyplniť prázdninové víkendy rozhodovaním 3×3 basketbalu. Týmto rastie aj kvalita rozhodcov ako celku. Prítomnosť skúsenejších rozhodcov mi umožnuje do diania 3×3 zapojiť aj nováčikov, ktorí rozhodujú väčšinou mládežnícke kategórie.

 Aký rozdiel vidíš v pískaní 5v5 basketbalu a 3×3 basketbalu?

Hranica kontaktu. V tomto aspekte miestami stále zaostávame za rozhodcami z medzinárodných turnajov. Všetci rozhodcovia 3×3 basketbalu pôsobíme 8 mesiacov ako rozhodcovia päťkového basketbalu a 2 mesiace ako rozhodcovia 3×3 basketbalu. Toto je proste fakt, ktorý prináša situácie, že rozhodca odpíska kontakt, ktorý patrí do normálneho basketbalu a nie do 3×3 basketbalu. Druhým podstatným rozdielom je fakt, že zápasy sa hrajú vonku a sú nahustené jeden za druhým. Dávame si veľký pozor na to, aby sme nedostali úpal a dbáme na pitný režim. V 5×5 basketbale sa potrebujeme ako rozhodcovia sústrediť na zápas približne 2 hodiny, zatiaľ čo v 3×3 basketbale musíme byť koncentrovaní 8-10 hodín. Táto skutočnosť žiaľ prináša často chyby aj z našej strany, za ktoré sa ospravedlňujem. Nechcem to písať ako alibi zo strany rozhodcov, takáto je proste realita. Robíme všetko preto, aby zápasy z našej strany boli odrozhodované korektne.

 V čom je pre teba trojkový basket atraktívny?

 Je to pre mňa hlavne skvelý spôsob ako nebyť odrezaný 4 mesiace od rozhodovania basketbalu. Zároveň je fajn sa vyzliecť z rozhodcovských tesiliek, výjsť z haly na ulicu a v kraťasoch rozhodovať basketbal. Povedal by som, že všetko okolo 3×3 basketbalu je menej strojené. Prvky ulice, z ktorých tento šport pochádza v ňom zostali  zachované. Je to taktiež pomerne nový, dynamický a rýchlo rozvíjajúci šport. Svedčí o tom fakt, že bol zaradený na OH v Tokyu, ktoré sú, žiaľ z dobre známeho dôvodu presunuté na rok 2021.

 Kde by si sa rád videl v trojkovom basketete? Máš kariérne ambície?

 Prvým krokom je určite účasť na turnaji organizovaného pod hlavičkou FIBA 3×3. Toto je prvý reálny cieľ, ktorý som si stanovil. Ďalej už je iba na mne, ako sa tam uchytím. Ak sa mi podarí splniť si tento cieľ, potom si posuniem ambície vyššie.

 Ak by sa niekto chcel venovať pískaniu 3×3 basketbalu čo by si mu odkázal?

 Že nech si pripraví opaľovací krém, slnečné okuliare, šiltovku a niekedy aj pevné nervy a ozve sa mi. Každý rozhodca je vítaný. :)

Na záver by som chcel poďakovať organizátorom na čele s Marekom Adamčíkom. Tento rok posunuli 3×3 basketbal na Slovensku opäť o niekoľko levelov vyššie. Aj napriek nepriaznivej pandemickej situácii dokázali dať dokopy to najlepšie, čo sa dalo a zorganizovali turnaje na veľmi vysokej úrovni. Osobne ma teší aj fakt, že jeden z turnajov bol opäť v mojej rodnej Handlovej, kde organizátori Miťo Sekereš a Ondro Haviar zabezpečili všetko, čo kvalitný turnaj potrebuje. Zároveň ďakujem aj všetkým mojim kolegom, ktorí odviedli kus dobrej roboty. V neposlednom rade vďaka patrí aj hráčom, ktorých prístup až na pár výnimiek, bol férový.

Marek Adamčík (3×3 SBA ): „Touto cestou by som sa v mene SBA rád poďakoval všetkým rozhodcom, ktorí sa podieľali na SBA 3×3 TOUR 2020. Ich práca je veľmi dôležitá a náročná, preto som im skutočne veľmi vďačný za ich prínos, ochotu a obetavosť. Budeme spoločne pracovať na tom, aby sa v ďalších rokoch zlepšili podmienky a aby bola stále väčšia motivácia rozhodovať zápasy 3×3 basketbalu.“