Počas víkendu sa reprezentačné tímy do 18 a 23 rokov predstavili na svojich tohtoročných vrcholoch. V Bari sa konala kvalifikácia na majstrovstvá Európy v Maďarsku, v Prahe historicky prvé ženské podujatie World Tour.

Najskôr sa ohliadneme za novotvoriacim sa reprezentačným výberom žien do 23 rokov. Štvorica Alexandra Hašková, Michaela Sedláčková, Dominika Drobná a Monika Krajčovičová svojimi výkonmi v Prahe nesklamala. Po víťazstve 12:11 nad Rumunskom si vybojovali postup do štvrťfinále, kde však prehrali s Talianskom 12:16. Konečné šieste miesto je však prísľubom do budúcnosti.

Veľká pozornosť sa však sústredila do Talianska, kde sa rozdávali miestenky na ME do 18 rokov v Maďarsku. Žiaľ, ani chlapcom a dievčatám sa vytúžený cieľ nepodarilo splniť. Kvarteto Branislav Hromada, Michal Hörmann, Filip Tchúr a Marco Hupka zostalo v skupinovej fáze, v „béčku“ totiž nezaznamenali ani jedno víťazstvo – proti Taliansku prehrali 3:22, Poľsku 11:18, Lotyšsku 3:21 a Litve 14:20. „Do kvalifikácie sme vstupovali s nie príliš veľkými očakávaniami, ale vedel som, že tréneri odviedli kus dobrej práce a aj napriek obrovskej kvalitatívnej konkurencii vyspelých basketbalových krajín, by sme sa mohli dokázať presadiť. Žiaľ, u chlapcov nám to nie všetko vyšlo podľa predstáv, aj keď dva zápasy v skupine sa priblížili našim predstavám, no bolo to málo. Bari nám však ukázalo, že zaostávame v individuálnych herných činnostiach a fyzickej pripravenosti, čo je v trojkovom basketbale obrovský hendikep,“ začal s hodnotením manažér 3×3 basketbalu Slovenskej basketbalovej asociácie Marek Adamčík.

Dievčatá však boli k miestenke podstatne bližšie. „Do Talianska sme cestovali s jediným cieľom – postúpiť na majstrovstvá Európy. Počas celej prípravy aj počas turnajov sme si prizvukovali, že na to máme a verili sme si. Každý jeden zápas sme vyhrávali, dievčatá na ihrisku bojovali doslova až do krvi. V zápase s Českom svietil na tabuli výsledok 13:10 ešte 1:50 do konca. No v závere dievčatá prestali plniť dohodnuté činnosti, každá chcela zápas rozhodnúť, ale stal sa opak a súper nás jednoducho trestal za každú chybu a zápas otočil. Po výhre nad Slovinskom a Tureckom nás čakal zápas s Litvou, ktorý mal rozhodnúť o postupujúcom. Presne taký istý obraz ako s Češkami, ale s ešte krutejším obratom, keď Litovčanky otočil z 8:13 na 16:13 a radovali sa s postupu na ME. Samozrejme sa to stane, škoda len toho, že sme sa nepoučili z predchádzajúcej rovnakej prehry. Tento rok sme skončili turnaj s priemerom 16,3 daných bodov na zápas, keď viac mali iba Španielky (16,8). Preto nás veľmi mrzí, že po výborne odohranom turnaji sme sa neradovali z postupu. Po tom všetkom, čo sme zažili, si to dievčatá zaslúžili. Ďakujem hráčkam za príkladnú reprezentáciu a verím, že im smolný záver nezoberie chuť do ďalšieho napredovania. Z tohto družstva až tri hráčky môžu reprezentovať v kategórii ‚U18‚ ešte aj ďalšiu sezónu, čo je pre nás veľkou výhodou,“ vyjadril sa tréner tímu Richard Kamenský.

V skupine obsadila štvorica Aneta Bencelová, Petra Rychtarčíková, Barbara Lelkes a Orsolya Gyenesová druhé postupové miesto, keď zdolali Turecko 18:9 a Slovinsko 21:10. Jediná prehra prišla proti Česku (13:16). Rovnakým výsledkom sa napokon skončil aj rozhodujúci duel s Litvou, čo znamenalo koniec postupových nádejí. „Dievčatá bojovali do poslednej chvíle o postup na ME. Žiaľ, či už v zápase s Českom, alebo s Litvou, sme nezvládli závery zápasov. Dovolím si tvrdiť, že v oboch zápasoch sme väčšinu času plnili taktické pokyny a boli sme lepším tímom. V trojkovom basketbale sú však aj dve minútky veľmi dlhý čas, čo sa v našom prípade potvrdilo. Veľmi ma teší, že dievčatá, ktoré odohrali veľmi kvalitný turnaj, môžu reprezentovať v tejto kategórii aj budúci rok. Vieme, kde nás tlačí topánka a budeme na tom cez rok pracovať tak, aby to prinieslo želané ovocie v podobe postupu na ME. Touto cestou by som sa chcel poďakovať reprezentantom, reprezentantkám a samozrejme trénerom Richardovi Kamenskému a Mariánovi Nemčekovi. Tento turnaj nám opäť otvoril oči, ukázal kam smeruje európsky trojkový basketbal, v čom zaostávame ako krajina my. Individuálna vybavenosť hráčov, fyzická pripravenosť, to všetko sú atribúty, ktoré sú obrovským rozdielovým faktorom, nielen pri trojkovom basketbale. Trojkový basketbal dáva možnosť našej krajine, či už v mládežníckych kategóriách, alebo seniorských, reálne bojovať o vrcholné európske či svetové podujatia najvyššieho rangu. Mládežníci majú možnosť herne a kvalitatívne porovnávať svoje schopnosti s top európskymi basketbalovými veľmocami, akými sú Španielsko, Taliansko, Srbsko, Litva, Rusko, Francúzsko. To by mal byť náš cieľ – stretávať sa s najlepšími, vytvoriť kvalitatívne schopné reprezentačné výbery, aby sme Slovensko reprezentovali nielen v kvalifikáciách, ale aj na ME, MS a v neposlednom rade na olympiáde,“ zakončil hodnotenie Adamčík.

Autor: Michal Duchovič

Foto: Fiba.basketball