U18 baby

V dňoch 24.-25. júla sme sa zúčastnili kvalifikácie na Majstrovstvá Európy dievčat do 18 rokov v talianskom prímorskom mestečku Riccione. Tento termín bol v príprave družstva napísaný v kalendári veľkými červenými písmenami, keďže sme sa na tento turnaj zameriavali. Niektoré dievčatá z družstva absolvovali turnaje už na Nový rok či Veľkú noc, ktoré usporiadala Slovenská basketbalová asociácia. No hlavná časť prípravy začala v máji. Družstvo sa stretlo 4 krát v Bratislave, 1 krát v Seredi na víkendových zrazoch a spoločne s reprezentačným družstvom žien sme trénovali a doľaďovali obranné či útočné činnosti, ktoré sú čiastočné rozdielne, ako v 5 na 5 basketbale. Zúčastnili sme sa medzinárodných turnajov v Zlíne, Brne, Bratislave a posledný „basketlandový“ vo Svite. V čase prípravy sme dostali divokú kartu na Majstrovstvá sveta v Debrecíne. Až tu sme v maximálnej možnej miere konfrontovali s najlepšími reprezentáciami na svete, no o tom som už písal. Začiatkom júla sa okrem dievčat (Monika Krajčovičová, Ema Mihaljevičová, Lucia Mrvová, Michaela Sedlačková), ktoré trénovali v príprave, zúčastnili zrazu v Seredi aj dievčatá zo širšej reprezentácie družstva U18 v 5na5 basketbale – Michaela Grigerová, Dominika Šablatúrová a Petra Škublová. Oslovená bola aj Adriána Šústová, no zo zdravotných dôvodov sa zrazu nezúčastnila. Po tomto víkende vzišla konečná zostava na kvalifikáciu na Majstrovstvá Európy – Micheala Grigerová Monika Krajčovičová, Ema Mihaljevičová a Michaela Sedlačková.

Po rôznych peripetiách na ceste do Talianska sme konečne dorazili na miesto, ubytovali sa a absolvovali tréning. Počasie bolo podstatne rozdielne ako u nás, čo je logické, ale s aklimatizáciou nemal asi nikto problém.

Prvým hracím dňom bola sobota a na programe boli až 4 zápasy, čoho sme sa trošku obávali. No až na prvý zápas s Dánskom, ktorý bol ešte taký „zoznamovací sa s prostredím, boli ostatné zápasy na veľmi vysokej úrovni. Španielky nás síce porazili, ale rozhodovali len maličkosti v závere, ktoré Španielky zvládli lepšie. Potom prišli víťazstvo nad silným Nemeckom a fantastické víťazstvo nad ešte silnejším Belgickom, ktoré tesne predtým porazilo aj Španielsko. Po týchto výsledkoch sme mali už postup na ME takmer istý.

V nedeľu sa trošku z našich výkonov vytratila koncentrácia, no všetky činnosti, ktoré zdobili naše výkony deň predtým ostali a prišli ďalšie 2 víťazstvá a to nad Švajčiarskom a domácim Talianskom.

Výsledky:
Slovensko – Dánsko 7:5
Španielsko – Slovensko 12:9
Slovensko – Nemecko 13:6
Slovensko – Belgicko 18:15
Švajčiarsko – Slovensko 4:16
Taliansko – Slovensko 11:12

Po 5 výhrach zo 6 zápasov sme mali rovnaký počet bodov ako Španielky či Belgičanky, no pri takejto rovnosti rozhoduje počet premenených bodov a tak naše konečné umiestnenie bolo 3.miesto. Nič to však nemenilo na skutočnosti, že na ME postupuje 5 družstiev a tak definitívne mohla vypuknúť radosť zo splneného cieľa – postupu na ME!!!

Ďakujem dievčatám za reprezentáciu a maximálne výkony , keď na ihrisku nechali srdiečko, pridali emócie a nie jeden krát bojovali až tiekla krv, no pred ničím sa nezastavili a zaslúženie vyhrali 5 zápasov a postúpili. Zaslúžili sa o to, že Slovensko v 3×3 basketbale už nebude nasadzované do skupín na posledné miesta, ale bude brané s rešpektom, ktorý mu patrí!
Ďakujem Marekovi Adamčíkovi a SBA za zorganizovanie výjazdu na toto podujatie a vybavenie celého družstva a realizačného teamu.