kamensky

Zhodnoť v krátkosti európsku kvalifikáciu, prípravu samotný turnaj.
Na kvalifikáciu sme sa svedomito pripravili a išli sme len s jediným cieľom – postúpiť! Pred turnajom sme samozrejme mali rešpekt, no prvom zápase všetko opadlo. Baby hrali s chuťou, maximálnym nasadením a bolo jedno proti komu sme nastúpili, nezľakli sa a hrali skúsene i napriek tomu, že Monika Krajčovičová a Miška Grigerová nemali ešte skúsenosť s podujatím európskeho či svetového charakteru.
Príprava trvala zhruba 3 mesiace, no niektoré baby už hrali spolu zápasy od januára. V každom zápase prípravy, či už na 3 turnajoch v Bratislave, Zlíne, Brne, Svite či na júnových Majstrovstvách sveta v Debrecíne, sa ukázalo niečo, v čom ostatné družstvá boli pred nami. Bola to najmä skúsenosť v jednotlivých herných situáciách. Na víkendových zrazoch sme sa týmto častiam hry venovali a načasovanie formy prišli v taliansku úplne ideálne. Miška Sedlačková ukázala skúsenosť v tvorení hry a v presnosti streľby, Ema Mihaljevičová nedala šancu žiadnej hráčke v osobných súbojov a oveľa viacej bodov dávala z hry 1na1, Monika Krajčovičová ovládla priestor pod košom či už pri doskakovaní, ale aj pri všetkých činnostiach vo vymedzenom území a keď sa pridala Miška Grigerová svojou „nepríjemnou“ (z nášho pohľadu v dobrom slova zmysle) obranou a presnou rukou aj spoza trojkového oblúka, hra mala hlavu aj pätu. 5 víťazstiev zo 6 zápasov hovorí za všetko.

Blížia sa Majstrovstvá európy, s tým je spojená príprava, aké máš očakávania?
Od kvalifikácie v Taliansku sa každá hráčka pripravovala počas letnej prípravy so svojím družstvom, takže spoločné tréningy budú až teraz, týždeň pred ME, na zraze v Seredi. Dievčatá absolvujú 4 tréningy, na ktorých sa zameriame na individuálne činnosti jednotlivca a vo štvrtok 20.8.2015 odlietame do Minsku, kde sa ME budú konať. Verím, že na výkony z kvalifikácie nadviažeme a každému súperovi budeme viac ako vyrovnaným súperom. Družstvá sú rozdelené do 4 skupín po 4 družstvá. V skupinách sa odohrajú zápasy každý s každým, no do vyraďovacích bojov bude postupovať len 1. a 2. tím v skupine. Cieľom je jednoznačne postup zo skupiny medzi 8 najlepších družstiev, čo nebude ľahké, ale dievčatá na to určite majú.

Ako vidíš 3×3 basketbal do budúcna?
Po rôznych skúsenostiach z medzinárodných turnajov, konferencii a rozhovorov je zrejmé, že ide 3×3 basketbal či už v Európe alebo na svete dopredu neskutočne rýchlo. Nie je to len niečo, čo vychádza z 5na5 basketbalu, ale vzniká nový šport, ktorý ale nemôže fungovať bez „päťkového“ basketbalu. Na Slovensku mnohých nezaujíma „trojkový„ basketbal. Ale keď v štátoch ako napríklad Španielsko, Česko, Maďarsko, Nemecko môže fungovať popri alebo spolu s päťkovým basketbalom aj basketbal 3×3, prečo nie u nás? Keby to nemalo zmysel, neriešil by to nikto. Preto si myslím, že pokiaľ nebude spolupráca celej skupiny ľudí okolo Slovenského basketbalu, ujde nám ten častokrát spomínaný vlak, ako to už v minulosti bolo. Keď sa nastaví systém prípravy jednotlivých 3×3 družstiev samozrejme v spolupráci s klubmi a reprezentáciami 5na5, môže byť aj rozlohou síce malé Slovensko štátom, ktorý sa bude pravidelne presadzovať na medzinárodnej úrovni 3×3 basketbalu.