Slovenská basketbalová asociácia, oddelenie 3×3 basketbalu, usporiadala už v poradí ôsmi ročník celoslovenskej národnej tour v 3×3 basketbale.  Podobne ako minulý rok, aj teraz bolo pripravených 8 kvalifikačný kôl a veľké finále. V spolupráci s lokálnymi usporiadateľmi sme mali možnosť usporiadať podujatia v mestách Lučenec, Košice, Stupava, Nitra, Bratislava – Petržalka, Sereď, Komárno, Handlová. Finále sa už tradične uskutočnilo v bratislavskej Eurovea. Do tohto ročníka SBA 3×3 Tour 2023 sa prihlásilo celkovo 161 tímov v kategóriách OPEN, U18 a ženy. V akcii mohli diváci sledovať 450 hráčov v 418 zápasoch počas všetkých 8 kôl + finále. Diváci si mohli pozrieť všetky podujatia naživo, alebo prostredníctvom komentovaných live streamov na fb kanály SLOVENSKÁ BASKETBALOVÁ ASOCIÁCIA .

Finále ako sa patrí

Sobota, 12. august, patrila vrcholu 3×3 sezóny na Slovensku. Finálový turnaj je vždy motiváciou pre hráčov zmerať si sily s absolútnou slovenskou, ale aj zahraničnou špičkou. V bratislavskej Eurovea mali diváci možnosť vidieť v akcii dvoch účastníkov olympijských hier v Tokyu, dokonca jedného víťaza zlatej medaile. V najsledovanejšej kategórii OPEN, sa 18 tímov snažilo o miestenku na prestížne podujatie FIBA 3×3 WORLD TOUR. Veľmi nás teší, že sa okrem mužskej zložky predstavili na finálovom turnaji 4 ženské družstvá. Diváci mali možnosť sledovať napínavé a dramatické zápasy už od samého začiatku. O kvalite turnaja svedčí fakt, že diváci si našli cestu v naozaj veľkom počte. Tribúna a okolie oboch kurtov bolo od rána plné ľudí, čo nás ako usporiadateľa naozaj veľmi teší. Podvečerný vrchol podujatia sledovalo plné námestie v Eurovea. V hlavnej kategórii OPEN sa okrem slovenskej špičky predstavili zahraničné družstva BM Stal z Polska, s legendárnym Michaelom Hicksom, už spomínaným účastníkom LOH v Tokyu. Team Riga z víťazom spomínanej LOH v Tokyu Agnisom Čavarsom, alebo bosnianky tím Inving – Medic Plus. V rámci SBA 3×3 Tour sme spojili sily s občianskym združením Malíček, ktoré sa stará o rodiny s predčasne narodenými deťmi, a vďaka všetkým účastníkom sa nám podarilo vyzbierať sumu 1500 €.

Rozlúčka s ikonou

Jaroslav Ciho je neodmysliteľne spätý so slovenským streetballom, dnes už 3×3 basketbalom. Čas človek zastaví len veľmi ťažko a platí to aj v prípade Jara, ktorý sa rozhodol na tejto úrovni ukončiť 30 sezón trvajúcu kariéru v ktorej dosiahol viac menej všetko čo sa v našich podmienkach dokázať dalo. Bol pri prerode streetballu na dnes už olympijský šport. Bol pri prvej FIBA 3×3 World Tour a reprezentoval Slovensko na FIBA 3×3 Majstrovstvách Európy. V rámci finále sme si pre Jara pripravili malé prekvapenie ako poďakovanie za jeho prínos pre 3×3 basketbal.

Marek Adamčík (manažér 3×3): “ Som veľmi rád, že sa nám aj tento rok podarilo usporiadať 8 kvalifikačných podujatí a tradične kvalitné finále v bratislavskej Eurovea. Chcel by som sa touto cestou poďakovať všetkým lokálnym organizátorom, ľuďom z organizačného tímu a každému účastníkovi tohtoročnej SBA 3×3 Tour. Gratulujem tímu BM Stal, k postupu na World Tour do rumunskej Constanty. Pevne verím, že sa ďalší rok opäť organizačne posunieme a prinesieme tradične kvalitnú našlapanú 3×3 tour na zaujímavých miestach po celom Slovensku. Pripravujeme nové miesta, kde by sme radi z 3×3 basketbalom zavítali. “ 

Záverečné poradie:

OPEN:

1.miesto: BM Stal

2. miesto: Meferes

3.miesto: Inving – Medic Plus

U18:

1.miesto: Loptoši

2. miesto: AOS U18

3.miesto: 3×3 Trenčín U18

ŽENY:

1.miesto: Slovakia U23

2. miesto: Vydýchané z lavičky

3.miesto: Slovakia U21

Informácie o tunraji: SBA 3×3 Tour Eurovea (fiba3x3.com)

Fotogaléria: Facebook

Re-live: 3×3 Slovakia basketball – YouTube