Slovenská basketbalová asociácia sa snaží zachytiť už dosť tak rýchlo ubiehajúci vlak 3×3 basketbalu a preto sa tento rok rozhodla po prvý krát zapojiť do FIBA projektu U23 Nations League.

Ide o reprezentačné turnaje v kategórii mužov a žien do 23 rokov. Národné tímy sú rozdelené do regionálnych konferencií, kde sa jednotlivé krajiny stretávajú turnajovým spôsobom na tzv. tandem stopoch. V priebehu 3 dní odohorajú v rámci svojej konferencie dva separátne turnaje.

Slovenské reprezentačné družstvá sú v tzv. CENTRAL/EASTERN Conference, kde sa stretnú s reprezentačnými výbermi Ukrajiny, Poľska, Česka, Maďarska a Rumunska.

Zúčastníme sa troch tandem stop podujatí.  Štartujeme 26. júla na Ukrajine, kde je prvé podujatie v meste Lvov. Potom pokračujeme v maďarských mestách Szolnok a Debrecen.

Finálový turnaj, kde sa prebojujú dva najlepšie tímy zo všetkých konferencií, sa bude konať v septembri v Budapešti.

Mgr. Marek Adamčík: „Zapojenie sa do tohto projektu je výrazným posunom vpred, čo sa reprezentačnej konfrontácie týka, taktiež sme sa pripojili k veľkej skupine krajín, ktoré budú výraznejšie na očiach FIBA v rámci 3×3 basketbalu. Prioritou je popularizácia 3×3 basketbalu nie len medzi basketbalovou verejnosťou, ale aj širokou masou. Máme tu olympijsky šport, ktorý sa hýbe rýchlo vpred. Tento šport dáva aj menším krajinám možnosť pozrieť sa basketbalom na významné podujatia ako Majstrovstvá sveta, Olympiáda, a mnoho iných významných podujatí. Sme pevnou súčasťou kvalifikačných cyklov v kategóriách U18 chlapcov a dievčat, mužov a žien, naši reprezentanti majú možnosť konfrontácie s top basketbalovými krajinami Európy na krásnych miestach a pred bohatou diváckou kulisou.“

Reprezentačné výbery pocestujú na jednotlivé podujatia pod vedením Richarda Kamenského a Mariána Nemčeka.

U23 Muži:

Filip Tchúr

Michal Hormann

Robert Rozenberg

Adam Monček

Erik Mišinský

Juraj Láštic

U23 Ženy

Linda Flešárová

Michaela Sedláčková

Ema Mihaljevičová

Lucia Kašperánová

Jana Kankríniová

Monika Krajčovičová

Informácie o FIBA U23 National league nájdete tu:

http://www.fiba.basketball/3x3u23nationsleague/2019

Livestream: