V dňoch 26.7. a 28.7 sa uskutočnila prvá séria dvoch turnajov FIBA Nations League v ukrajinskom Lvove.

Naša ženská a mužská reprezentácia sa prvý krát zapojili do tohto FIBA projektu. V rámci dvoch rankingovo významne bodovaných turnajov sme najmä v ženskej kategórii ukázali svetu, že s nami treba počítať. Mužská reprezentácia zložená z prevažne 19 ročných chlapcov, ktorí sa minulý rok predstavili na kvalifikačnom turnaji v boji o Majstrovstvá Európy U18, zbierala cenné skúsenosti a aj napriek výsledkom na turnaji nechali skvelý dojem. Žiaľ rozdiel bol najmä vo fyzickej vyspelosti jednotlivých hráčov.

Počas prvého turnaja sa naša mužská reprezentácia stretla v skupine s Ukrajinou a Maďarskom. Obe reprezentácie sa tento rok predstavili na Majstrovstvách sveta v tejto kategórii, kde sa Maďari umiestnili na treťom mieste a Ukrajina na celkovom piatom mieste, takže ich kvalita bola enormná.

Veľkým pozitívom je, že aj napriek vekovému a fyzickému rozdielu naši chalani dokázali držať krok  s favoritmi a výsledky 21:8 a 21:7 neodzrkadľovali dianie na ihrisku. Faktom zostáva, že táto generácia chalanov sa môže zúčastňovať Nations League ešte 3 roky v rovnakom zložení.

Dôležité sú nie len skúsenosti z takto kvalitne obsadeného turnaja a projektu celkovo, ale aj body, ktoré získala naša krajina účasťou na FIBA NL.

Naša ženská reprezentácia prišla v zostave, kde dve reprezentantky majú bohaté skúsenosti z kvalifikácií, účasti na Majstrovstvách sveta a Európy. V základnej skupine sa stretli s domácou Ukrajinou a Maďarskom. Obe reprezentácie sa predstavili na MS, kde Ukrajina skončila na treťom a Maďarsko na ôsmom mieste. Naše reprezentantky sa súperov nezľakli a v oboch zápasoch si pripísali cenné víťazstvá a postup zo skupiny. Žiaľ v semifinále sme si vybrali nováčikovskú daň a po nekoncetrovanom výkone sme podľahli Poľsku. Aj napriek tomu 4. miesto na úvod naznačilo progres.

Nedeľňajší druhý turnaj v rámci prvého „tandem stopu“ sa niesol v podobnom duchu, ale s malými zmenami v základných skupinách. Ukrajinskú reprezentáciu v oboch kategóriách nahradili Rumuni.

Mužská reprezentácia aj napriek zlepšenému prejavu nestačila na fyzicky výborne disponovaných Rumunov a opätovne účastníkov MS, reprezentantov Maďarska. Ich púť opäť skončila v základnej skupine. Aj napriek tomu sme získali významné body do nášho rankingu.

Ženská reprezentácia mala identickú skupinu ako muži. Opäť sme po skvelých výkonoch zdolali oboch súperov a v semifinále sme si zopakovali súboj s Poľskom, ktoré sme zdolali 10:8. Vo finále, sme porazili účastníka MS U23 Maďarsko a získali tak cenné víťazstvo na takomto významnom podujatí. Na základe týchto výsledkov naša ženská reprezentácie vedie tabuľku CENTRAL/EASTERN Europe konferencie.

Ďalší tandem stop sa uskutoční v dňoch 2. – 4.8 v maďarskom Szolnoku.

Richard Kamenský (tréner žien): „Som neskutočne šťastný, že v mládežníckej reprezentácii 3×3 sme dosiahli takýto úspech, aj keď sme iba na začiatku. Odohrali sme 2 zo 6 turnajov. Momentálne vedieme priebežnú tabuľku, z ktorej 2 krajiny postupujú na veľké finále. Tento projekt na FIBE prebieha už 3. rok, ale až teraz sa nám podarilo byť súčasťou tejto ligy. Posledný podobný úspech sa podaril dievčatám do 18 rokov, ktoré postúpili v roku 2015 na ME. Ešte nás čaká dlhá cesta, ale vykročili sme správnou nohou a verím, že práve to bude motiváciou do ďalších turnajov.“

Zostava, ktora reprezentovala Slovensko na prvej zástavke Nations League:

Muži: Juraj Láštic, Adam Monček, Filip Tchúr, Michal Hormann, tréner: Marián Nemček

Ženy: Lucia Kašperánová, Ema Mihaljevičová, Monika Krajčovičová, Jana Kankríniová, tréner: Richard Kamenský