V dňoch 26.7. a 28.7 sa uskutočnila prvá séria dvoch turnajov FIBA Nations League v ukrajinskom Lvove.

Naša ženská a mužská reprezentácia sa prvý krát zapojili do tohto FIBA projektu. V rámci dvoch rankingovo významne bodovaných turnajov sme najmä v ženskej kategórii ukázali svetu, že s nami treba počítať. Mužská reprezentácia zložená z prevažne 19 ročných chlapcov, ktorí sa minulý rok predstavili na kvalifikačnom turnaji v boji o Majstrovstvá Európy U18, zbierala cenné skúsenosti a aj napriek výsledkom na turnaji nechali skvelý dojem. Žiaľ rozdiel bol najmä vo fyzickej vyspelosti jednotlivých hráčov.

Počas prvého turnaja sa naša mužská reprezentácia stretla v skupine s Ukrajinou a Maďarskom. Obe reprezentácie sa tento rok predstavili na Majstrovstvách sveta v tejto kategórii, kde sa Maďari umiestnili na treťom mieste a Ukrajina na celkovom piatom mieste, takže ich kvalita bola enormná.

Veľkým pozitívom je, že aj napriek vekovému a fyzickému rozdielu naši chalani dokázali držať krok  s favoritmi a výsledky 21:8 a 21:7 neodzrkadľovali dianie na ihrisku. Faktom zostáva, že táto generácia chalanov sa môže zúčastňovať Nations League ešte 3 roky v rovnakom zložení.

Dôležité sú nie len skúsenosti z takto kvalitne obsadeného turnaja a projektu celkovo, ale aj body, ktoré získala naša krajina účasťou na FIBA NL.

Naša ženská reprezentácia prišla v zostave, kde dve reprezentantky majú bohaté skúsenosti z kvalifikácií, účasti na Majstrovstvách sveta a Európy. V základnej skupine sa stretli s domácou Ukrajinou a Maďarskom. Obe reprezentácie sa predstavili na MS, kde Ukrajina skončila na treťom a Maďarsko na ôsmom mieste. Naše reprezentantky sa súperov nezľakli a v oboch zápasoch si pripísali cenné víťazstvá a postup zo skupiny. Žiaľ v semifinále sme si vybrali nováčikovskú daň a po nekoncetrovanom výkone sme podľahli Poľsku. Aj napriek tomu 4. miesto na úvod naznačilo progres.

Nedeľňajší druhý turnaj v rámci prvého „tandem stopu“ sa niesol v podobnom duchu, ale s malými zmenami v základných skupinách. Ukrajinskú reprezentáciu v oboch kategóriách nahradili Rumuni.

Mužská reprezentácia aj napriek zlepšenému prejavu nestačila na fyzicky výborne disponovaných Rumunov a opätovne účastníkov MS, reprezentantov Maďarska. Ich púť opäť skončila v základnej skupine. Aj napriek tomu sme získali významné body do nášho rankingu.

Ženská reprezentácia mala identickú skupinu ako muži. Opäť sme po skvelých výkonoch zdolali oboch súperov a v semifinále sme si zopakovali súboj s Poľskom, ktoré sme zdolali 10:8. Vo finále, sme porazili účastníka MS U23 Maďarsko a získali tak cenné víťazstvo na takomto významnom podujatí. Na základe týchto výsledkov naša ženská reprezentácie vedie tabuľku CENTRAL/EASTERN Europe konferencie.

Ďalší tandem stop sa uskutoční v dňoch 2. – 4.8 v maďarskom Szolnoku.

Muži: Juraj Láštic, Adam Monček, Filip Tchúr, Michal Hormann, tréner: Marián Nemček

Ženy: Lucia Kašperánová, Ema Mihaljevičová, Monika Krajčovičová, Jana Kankríniová, tréner: Richard Kamenský