V nedeľu 19.6. sa v Prahe odohralo finále Českého streetballového pohára 2022, kde postúpili najlepšie tri tímy z každého kvalifikačného kola v rôznych vekových kategóriách hrané v Děčíně, Novém Bydžově, Žďáru nad Sázavou a Prahe. Jedná sa o najväčší turnaj svojho druhu v ČR organizovaný aj pre žiacke kategórie pod označením Streetball mania a záštitou Českej streetballovej federácie.

Trnavskí basketbalisti Matej Koza, Jozef Jursa, Lukáš Kubovič a Jakub Vlkovič sa ako „Baskeťáci“ do pražského finále kategórie U14 prebojovali z kvalifikačného kola v Žďári, a napokon aj uspeli na výbornú.

Tréner Slávie Trnava Viliam Koza:
„Na finálovom turnaji boli skutočne všetci súperi kvalitní a miestami to bola naozaj tvrdá hra, akou streetball na takejto úrovni dokáže byť.
Naši borci prvé dva zápasy vyhrali až po predĺžení, no zo skupiny napokon postúpili ako prví v tabuľke bez prehry. Celý pohár sa odohrával v extrémnej horúčave na streche nákupného centra, kde v tieni bolo až 40 stupňov. Pre každého to bolo veľmi náročné a vyčerpávajúce. Nakoniec sa nám podarilo zdolať všetkých súperov, vo finálovom zápase chalani ešte dokázali pozbierať všetky zvyšky síl a za pomoci skvelého povzbudzovania každého člena našej výpravy podali všetci štyria fantastický tímový výkon s parádnymi individuálnymi kúskami. Bojovali o každú loptu a bránili každý súperov útok naplno. Víťazstvo si určite zaslúžili.
Som na našich chlapcov aj s ostatnými trénermi a vedením klubu veľmi hrdý, urobili výborné meno trnavskému basketbalu ale aj Slovensku, priniesli si domov cenné herné skúsenosti a zážitok na celý život.

Ako povedal komentátor pri odovzdávaní cien: „ Takže tady to urvali, normálne naši bratiá Slováci si přišli po Českej pohár streetballovej”.
Zároveň to je pre chalanov aj malým zadosťučinením za neúčasť vo „final eight“ MS kategórie U14 v dôsledku súbehu rôznych okolností. Som presvedčený, že tam patrili a tam je ich miesto. Ale aj to patrí k basketbalu a k športu ako takému, snáď sa to podarí najbližšie.

Nakoľko streetball je už olympijským športom a naši susedia to majú naozaj dobre naštartované s budovaním a rozvojom aj tejto športovej disciplíny, je povzbudivé, že balleri zo Slovenska dokázali obstáť v tak silnej konkurencii. Zároveň je to potešujúci signál pre budúcnosť nielen slovenského basketbalu ale aj streetballu, resp. 3×3 basketu.“