Filipínska Manila bude od 8. do 12. júna stredobodom pozornosti 3×3 basketbalu. Práve v tomto meste sa totiž budú hrať tohtoročné majstrovstvá sveta pod hlavičkou Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA).

Najväčšie šance na zisk najcennejšieho kovu majú úradujúci šampióni, medzi mužmi je to Srbsko, medzi ženami Rusko. No okruh favoritov je samozrejme oveľa širší.

Mužská časť:

Srbi sú nasadení do A-skupiny, dvojica Dušan Balut a Dejan Majstorovič sa pokúsi už štvrtýkrát vystúpiť na svetový trón. V ceste im budú stáť Holanďania, ktorý majú v tíme člena najlepšieho tímu z MS 2017 Jespera Jobsa. Čiernym koňom šampionátu môže byť Nový Zéland, súčasť ich družstva je víťaz MS do 18 rokov z roku 2015 Sam Timmins.

V „béčku“ sa Slovinci budú spoliehať hlavne na skúsené a atletické duo Anže Srebovt a Šimon Finzgar. Jeden z najstarších tímov na šampionáte majú Poliaci, veľkú kvalitu budú mať aj Estónci. O prekvapenie sa pokúsi Japonsko, ktoré získalo bronz na Ázijskom pohári.

C-skupina vyzerá najatraktívnejšia, keďže je v nej domáca reprezentácia. Veľkým favoritom je Rusko, súčasťou ich družstva je Iľja Alexandrov. Do ďalšieho kola sa bude snažiť prebojovať aj Brazília a netreba zabúdať ani na Mongolsko. Táto exotická krajina získala počas dvoch rokov na Ázijskom pohári zlato a striebro, hlavne vďaka duu Dulguun Enkhbat a Tsenguunbayar Gotov.

Zaujímavé stretnutia sa dajú očakávať aj v „déčku“, debut na najväčšom podujatí si odbije Nigéria. Ich rivalmi bude európska trojica – Lotyšsko, Ukrajina a Chorvátsko. Hlavne Lotyši ako víťazi Európskeho pohára by radi dokráčali čo najďalej. U Ukrajiny bude záležať hlavne na tom, ako sa bude dariť Dmitrimu Lipovcevovi.

Ženská časť:

Do užšieho okruhu favoritov patrí Francúzsku, ktoré vedie takmer nezastaviteľná Alice Nayová. Opäť na trón by sa radi dostali Rusky, ktoré majú v kádri minuloročnú najužitočnejšiu hráčku Annu Leškovcevovú.

Z európskych tímov pomýšľajú na najvyššie priečky aj Maďarky a Holanďanky. Čiernymi koňmi v ženskej časti sú Američanky a domáce Filipíny. Americký tím môže dominovať z mladíckej dravosti, keďže ani jedna z hráčok nie je staršia ako 20 rokov. Domáce družstvo sa bude spoliehať hlavne na produkciu dvojice Afril Bernardinovej a Jack Danielle Animamovej.

Stretnutia z MS v 3×3 basketbale budete sledovať v priamom prenose na youtube.com/FIBA3x3.

Autor: Michal Duchovič

Zdroj: fiba.basketball